Committees

General chair

PC co-chairs

Artefact Evaluation co-chairs

Program committee

  • Casper Bach Poulsen, Delft University of Technology, Netherlands
  • Xuan Bi, University of Hong Kong, China
  • Erwan Bousse, University of Nantes, France
  • Loli Burgueño, Universitat Oberta de Catalunya, Spain
  • Marsha Chechik, University of Toronto, Canada
  • Matteo Cimini, University of Massachusetts Lowell, USA
  • Thomas Degueule, CWI, Netherlands
  • Juergen Dingel, Queen’s University, Canada
  • Romina Eramo, University of L’Aquila, Italy
  • Sébastien Gérard, CEA Saclay - NanoInnov, France
  • Esther Guerra, Universidad Autónoma de Madrid, Spain
  • Pablo Inostroza, CWI, Netherlands
  • Dimitris Kolovos, University of York, UK
  • Marjan Mernik, University of Maribor, Slovenia
  • Alfonso Pierantonio, University of L’Aquila, Italy
  • Jaroslav Porubän, Technical University of Košice, Slovakia
  • Bernhard Rumpe, RWTH Aachen, Germany
  • Yann Régis-Gianas, University Paris Diderot and CNRS, France
  • Markus Schordan, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
  • Elizabeth Scott, Royal Holloway University of London, UK
  • Neil Sculthorpe, Nottingham Trent University, UK
  • Marco Servetto, Victoria University Wellington, New Zealand
  • Eugene Syriani, University of Montreal, Canada
  • Ulyana Tikhonova, CWI, Netherlands
  • Juha-Pekka Tolvanen, MetaCase, Finland
  • Antonio Vallecillo, University of Málaga, Spain
  • Vadim Zaytsev, Raincode Labs, Belgium
  • Tian Zhang, Nanjing University, China
  • Juan de Lara, Universidad Autónoma de Madrid, Spain
  • Mark van den Brand, TU Eindhoven, Netherlands

Artifact Evaluation Committee

  • Juliana Alves Pereira, Inria, France
  • Amine Benelallam, The MathWorks Inc., France
  • Hugo Bruneliere, IMT Atlantique & LS2N (CNRS), France
  • Loli Burgueño, Universitat Oberta de Catalunya, Spain
  • Alejandro Catalá, Research Center on Information Technology (CiTIUS), Spain
  • Luke Church, University of Cambridge, UK
  • Juri Di Rocco, University of l’Aquila, Italy
  • Antonio Garcia-Dominguez, Aston University, UK
  • Sven Keidel, TU Delft, Netherlands
  • Johannes Mey, TU Dresden, Germany
  • Krishna Narasimhan, Itemis, Germany
  • Manuel Leduc, Inria, France
  • Jesper Öqvist, Lund University, Sweden
  • Emma Tosch, University of Massachusetts Amherst, USA
  • Michele Tucci, University of L’Aquila, Italy

Publicity chair

Steering committee members

  • David Pearce
  • Benoît Combemale (chair)
  • Martin Erwig
  • Richard Paige
  • Tony Sloane
  • Eric Van Wyk
  • Gorel Hedin
  • Jurgen Vinju
  • Davide DiRuscio
  • Markus Voelter
  • Marjan Mernik
  • Friedrich Steimann