Committees

General chair

  • David Pearce, Victoria University of Wellington, New Zealand

PC co-chairs

Artefact evaluation chairs

Program committee

  • Andrew Black, Portland State University, USA
  • Anya Helene Bagge, University of Bergen, Norway
  • Erwan Bousse, TU Wien, Austria
  • Marco Brambilla, Politecnico di Milano, Italy
  • Ruth Breu, University of Innsbruck, Austria
  • Walter Cazzola, University of Milan, Italy
  • Marsha Chechik, University of Toronto, Canada
  • Tony Clark, Aston University, UK
  • Juan de Lara, Universidad Autonoma de Madrid, Spain
  • Thomas Degueule, CWI Amsterdam, Netherlands
  • Juergen Dingel, Queen’s University, Canada
  • Tom Dinkelaker, Ericsson, Germany
  • Sebastian Erdweg, Delft University of Technology, Netherlands
  • Bernd Fischer, Stellenbosch University, South Africa
  • Esther Guerra, Autonomous University of Madrid, Spain
  • Daco Harkes, Delft University of Technology, Netherlands
  • Robert Hirschfeld, University of Potsdam, Germany
  • Michael Homer, Victoria University of Wellington, New Zealand
  • Dimitris Kolovos, University of York, UK
  • Ralf Lämmel, University of Koblenz-Landau, Germany
  • Marjan Mernik, University of Maribor, Slovenia
  • Gunter Mussbacher, McGill University, Canada
  • James Noble, Victoria University of Wellington, New Zealand
  • Bruno Oliveira, University of Hong Kong, China
  • Christoph Reichenbach, Lund University, Sweden
  • Jan Oliver Ringert, University of Leicester, UK
  • Bernhard Rumpe, RWTH Aachen University, Germany
  • Markus Schordan, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
  • Anthony Sloane, Macquarie University, Australia
  • Emma Söderberg, Google, Denmark
  • Mark van den Brand, TU Eindhoven, Netherlands
  • Tijs van der Storm, CWI Amsterdam, Netherlands
  • Eelco Visser, Delft University of Technology, Netherlands
  • Eric Walkingshaw, Oregon State University, USA
  • Andreas Wortmann, RWTH Aachen University, Germany
  • Vadim Zaytsev, Rain Code, Belgium

Artifact Evaluation Committee

  • Arvid Butting, RWTH Aachen University, Software Engineering
  • LuÌs Eduardo de Souza Amorim, TU Delft
  • Juri Di Rocco, University of L’Aquila, Italy
  • Anna Maria] Eilertsen, University of Bergen
  • Abel Gomez, Open University Catalonia Spain
  • Marcel Heinz, University of Koblenz-Landau
  • Ludovico Iovino, GSSI, Italy
  • Sven Keidel, TU Delft
  • Thomas Kuehn, Technical University of Dresden
  • Jesper Oqvist, Lund University
  • Manuel Leduc, IRISA, France
  • Andrea Mauri, TU Delft
  • Michele Tucci, University of L’Aquila, Italy

Publicity chair

Steering committee members

  • David Pearce
  • Benoît Combemale
  • Martin Erwig
  • Richard Paige
  • Tony Sloane (acting chair)
  • Eric Van Wyk
  • Gorel Hedin
  • Jurgen Vinju
  • Davide DiRuscio
  • Markus Voelter
  • Marjan Mernik